Czy można spłacić wcześniej zaciągniętą pożyczkę?paź 11, 11:00

Kiedy zaciągasz pożyczkę, wybierasz ile miesięcy lub lat chcesz ją spłacać. Jednak z upływem czasu sytuacja finansowa może ulec zmianie i możesz znaleźć się w sytuacji, w której chcesz spłacić pożyczkę wcześniej. Wszyscy lubimy trochę elastyczności jeśli chodzi o nasze finanse, więc jeśli uważasz, że możesz spróbować spłacić wcześnie, poszukaj pożyczki, która oferuje opcję przedterminowej spłaty.

Po co spłacić pożyczkę wcześniej?

Jeśli będziesz cieszyć się nieoczekiwanymi środkami na przykład na jeden miesiąc, otrzymasz premię w pracy, możesz chcieć poświęcić te pieniądze na szybsze spłatę pożyczki. Jest to określane jako wcześniejsza spłata części.

W przeciwnym wypadku możesz spłacić pożyczkę w całości. Na przykład, jeśli wykupiłeś pożyczkę na pokrycie kosztów samochodu, który sprzedajesz.

Niezależnie od okoliczności, jeśli zdecydujesz się spłacić pożyczkę wcześniej (częściowo lub w całości), możesz zmniejszyć kwotę odsetek należnych ogólnie.

Jak oblicza się odsetki?

Jeśli zdecydujesz się na wcześniejszą spłatę, przedstawimy Ci ofertę wczesnego rozliczenia. To powie ci:

jaka jest kwota, którą nadal jesteś winien w ramach pożyczki

na temat jakiejkolwiek redukcji łącznej kwoty odsetek

jakie są wszelkie opłaty z tytułu wcześniejszej spłaty

jaka jest wczesna kwota należności

poda datę zapłaty kwoty rozliczenia

Raport będzie ważny przez okres do 30 dni. Daje to czas na rozważenie liczby i podjęcie decyzji, czy chcesz kontynuować wcześniejszą spłatę. W tym czasie nadal będziesz płacił odsetki od niespłaconego salda kredytu.

Czy są jakieś opłaty z tytułu przedterminowej spłaty?

Regulacje dotyczące kredytu konsumenckiego (wczesne rozliczenie) pozwalają kredytodawcom pobierać do 58 dni odsetki w przypadku, gdy klient zdecyduje się na spłatę kredytu w całości.

Wszelkie opłaty zostaną wyświetlone w zestawieniu wcześniejszej wyceny. Jeśli zbliża się koniec okresu kredytowania, sprawdź, czy warto spłacić wcześniejszą spłatę, biorąc pod uwagę odsetki, które zapłacisz.

W jaki sposób dokonać wcześniejszej spłaty w banku?

Jeśli jesteś klientem istniejącej pożyczki i chcesz otrzymać wczesne rozliczenia, skontaktuj się z bankiem dzwoniąc pod numer lub orientując się w dziale obsługi klienta. Jeśli nie masz pewności, ile jeszcze pozostało do zapłaty, w banku zawsze mogą potwierdzić saldo należności.

Chcę zwiększyć miesięczne spłaty?

Jeśli zamiast zmierzyć się z jednorazową kwotą, stwierdzisz, że co miesiąc masz dodatkowe pieniądze, na przykład otrzymałeś podwyżkę, możesz szybko spłacić kredyt, zwiększając kwotę miesięcznych spłat. To również opłacalne i dla wielu osób interesujące rozwiązanie, z którego dobrze jest skorzystać.

Większość dostawców pożyczek odnosi się do tego jako nadpłaty. Jeśli uważasz, że ta opcja może być bardziej przydatna, zapoznaj się z przewodnikiem w sprawie nadpłat. Dzwoniąc do banku pamiętaj, że połączenia telefoniczne mogą być monitorowane lub rejestrowane w celu kontroli jakości.