Jak naprawdę wygląda pożyczka samochodowa?cze 24, 14:19

Jeśli kupujesz nowy lub używany samochód, zwykle musisz na to pożyczyć pieniądze warto to zrobić przy pomocy 17bankow.com. Możesz uzyskać umowę zakupu ratalnego (jest mnóstwo informacji w sieci na ten temat, które pomogą Ci wybrać właściwą opcję) lub możesz uzyskać osobistą pożyczkę. W rzeczywistości ta ostatnia wydaje się być bardzo popularna, a wiele osób zwraca się do dealerów, którzy już zorganizowali finansowanie za pośrednictwem swoich banków – lub innych pożyczkodawców działających na wysokim rynku oferujących przyzwoite stopy procentowe.

Niezabezpieczona pożyczka osobista jest sumą pieniędzy pożyczonych przez bank lub innego pożyczkodawcę, które spłacasz w uzgodnionym terminie. Ale kredytodawcy nie oferują tych pieniędzy z dobroci serca. Będziesz musiał zapłacić odsetki, a także spłacić pożyczoną kwotę. Oczywiście, chcesz najniższą możliwą stopę kredytu – więc spłacasz jak najmniej.

Jak to działa przy zakupie samochodu?

Po znalezieniu samochodu, który chcesz kupić, poznasz kwotę, którą chcesz pożyczyć. Jest to oparte na cenie samochodu minus kaucja, którą masz ze swoich oszczędności. Wraz z kredytem samochodowym pożyczasz stałą kwotę, a następnie spłacasz ją w stałych miesięcznych ratach, zwykle w okresie od jednego do pięciu lat. Ceny różnią się w zależności od tego, ile pożyczasz. Pożycz niewielką kwotę – na przykład 1500 zł – a możesz zapłacić nawet od 8% do 13% odsetek. Jeśli pożyczasz więcej – na przykład 15 000 zł – możesz zapłacić zaledwie 2,8%.

Ale zanim pójdziesz dalej myśląc, że to brzmi bardzo tanio, jest pewne „ale”. Stawki te są znane jako "reprezentatywne" APR. Oznacza to, że tylko 51% osób zaakceptowanych do tego kredytu potrzebuje tej stawki. Pozostałe 49% może, ale często raczej musi liczyć na wyższą stawkę.

I chociaż masz do dyspozycji kalkulator kwalifikowalności, który informuje Cię o tym, na które kredyty prawdopodobnie się załapiesz – nie może Ci powiedzieć, czy uzyskasz główną pożyczkę.

Weźmy przykład …

Załóżmy, że kupujesz samochód o wartości 14 000 zł:

Wpłacasz 10% depozytu od oszczędności w wysokości 1400 zł, pozostawiając 12 600 zł do zapłaty.

Otrzymujesz pożyczkę na samochód i pożyczasz 12 600 zł w ciągu trzech lat.

Odjeżdżasz od dealera w nowym samochodzie i zaczynasz spłacać comiesięczne spłaty.

Łącznie zapłaciłbyś 14 684 zł.

Przy tak niskim oprocentowaniu pożyczek, w powyższym przykładzie zapłaciłbyś tylko 684 zł odsetek w okresie trwania pożyczki.

Spróbuj zapłacić część z nich kartą kredytową – da ci to ochronę

Jeśli możesz, spróbuj zapłacić przynajmniej część depozytu przy pomocy karty kredytowej. Zapewni to potężną ochronę – co oznacza, że powinno być o wiele łatwiejsze rozwiązywanie problemów z samochodem w dalszym ciągu spłat. Dzieje się tak, ponieważ dostawca kart kredytowych odpowiada wspólnie z dealerem samochodowym, jeśli coś pójdzie nie tak.

Co dzieje się pod koniec pożyczki?

Gdy wszystkie spłaty zostały dokonane, to koniec. Kredytodawca wyznacza pożyczkę jako ustaloną na twoim akcie kredytowym, a ty nie masz nic do zapłacenia.

Czy kredyt samochodowy jest dla mnie odpowiednią opcją?

Jest tak wiele różnych opcji, jeśli chodzi o zakup samochodu, iż ostatecznie może być trudno wybrać. Ale są pewne plusy, którym nie można zaprzeczyć. Przede wszystkim – pożyczkę samochodową łatwo zorganizować i zrozumieć. Jest elastyczna – choć im dłuższy termin, tym więcej odsetek zapłacisz. Przed złożeniem wniosku możesz skorzystać z kalkulatora kwalifikowalności, aby dowiedzieć się, które pożyczki są akceptowane.