Kredyt samochodowy czy leasing?maj 27, 14:19

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad tym, co będzie dla nich bardziej opłacalne – kredyt samochodowy czy leasing. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo każdy przedsiębiorca ma inne potrzeby i możliwości finansowe. Poniżej opisujemy zalety samochodu na kredyt i samochodu w leasingu

Auto na kredyt – wady i zalety

Kredyt samochodowy jest kredytem celowym, pieniądze pożyczane są na procent z poniesieniem kosztów dodatkowych jak np., ubezpieczenie. Co do zasady udzielany jest w kwocie, w jakiej kupujemy nowy samochód. Tym samym kredyt samochodowy ma wiele zalet, a między innymi: możliwość zakupu dowolnego pojazdu (także używanego), możliwość odliczenia VAT, możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Niestety także i ten produkt bankowy posiada wady takie jak np.: konieczność przedstawienia wielu dokumentów podczas ubiegania się o kredyt samochodowy, konieczność posiadania zabezpieczenia, zmienne oprocentowanie kredytu.

Auto w leasingu – wady i zalety

Wiele osób w tym także przedsiębiorców leasing samochodu porównuje do długoterminowego najmu bez względu na to, czy jest to leasing operacyjny czy też leasing finansowy. Do zalet leasingu samochodowego możemy zaliczyć proste procedury, pozytywna decyzja nawet w przypadku, gdy bank nie chce udzielić kredytu samochodowego, minimum formalności. Wybierając leasing operacyjny mamy niezmienne opłaty, które mogą jednocześnie stanowić koszt podatkowy. Natomiast przy leasingu finansowym możliwość zaliczenia odpisów amortyzacyjnych. Jeśli zdecydujemy się na leasing operacyjny możemy regularnie odliczać VAT, który doliczany jest do każdej następnej faktury.

Niestety forma leasingu ma też swoje wady. Do nich możemy zaliczyć, że leasing dotyczy konkretnego modelu samochodu, który należy zakupić na fakturę, konieczność zakupu droższego samochodu w przypadku, gdy jest on używany, nie można sprzedać samochodu przed zakończeniem umowy leasingowej, wysokie koszty finansowania.

Jak można zauważyć dla przedsiębiorcy o wiele lepszym rozwiązaniem będzie zakup samochodu na kredyt? Choć jest to luźne spostrzeżenie, bo przecież każdy przedsiębiorca ma inne wymagania i potrzeby odnośnie nowego środka transportu w swojej firmie.